Pricing Table Particle

Quickly drive clicks-and-mortar catalysts for change
  • Basic
  • $50
  • 1 GB of space
  • Support at $25/hour
  • Premium
  • $100
  • 10 GB of space
  • Support at $15/hour
  • Platinum
  • $250
  • 30 GB of space
  • Support at $5/hour
Вести

pogolema odgovornost ili zasilena propaganda novinarska etika vo digitalnata era introИнститутот за комуникациски студии (ИКС) го објави документот за јавни политики „Поголема одговорност или засилена пропаганда: новинарската етика во дигиталната ера“, чија цел е да ја анализира состојбата со етиката во медиумите и новинарството во време кога технологијата има големо влијание врз медиумската сфера. Документот ја анализира европската и македонската регулатива од областа, а се осврнува и на случаи од практиката во Македонија.

zaklucoci od konferencijata mediumska pismenost vo ili von obrazovanietoМедиумската писменост постои во формалното образование во Македонија, но таа недоволно застапена. Новата Стратегија за образование 2018-2025 не ја третира медиумската писменост како современ концепт за интеграција на медиумските содржини и поттикнување на критичкото размислување кај учениците, иако во документот доминира дигиталната писменост и употребата на информациско-компјутерски технологии. Постои волја за соработка меѓу Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и другите надлежни институции заедно со граѓанскиот сектор, академската и медиумската заедница да се направат напори за осовременување на наставните содржини во основното и средното образование со цел да е унапреди медиумската писменост.

konferencija za mediumska pismenost vo ili von obrazovanieto 2018Високата школа за новинарство и за односи со јавноста во партнерство со Институтот за различности од Лондон и дневниот весник „Нова Македонија“ организира конференцијата „Медиумската писменост во Македонија: во или вон образованието“ којашто ќе се одржи на 22 февруари (четврток) во хотел „Холидеј Ин“ во Скопје од 10.00 - 14.00 часот.